مختصری درباره ی دامنه

دامنه اینترنتی (domain) که ممکن است در اصطلاح دومین یا دامین نیز در لفظ فارسی زبانان برای آن به کار برده شود در واقع یک آدرس اینترنتی است که به وسیله ی آن کاربر یک وب سایت می تواند به محتوای آن وبسایت دسترسی پیدا کند. در حقیقت در بستر اینترنت تقریبا تمام آدرس دهی ها و مسیریابی ها به وسیله ی IP انجام می شود و یک دامنه به یک آی پی (Internet Protocol Address) اشاره می کند تا کاربران یک وب سایت بتوانند بدون حذف کردن آی پی که معمولا یک شماره چندین رقمی دشوار برای به خاطر سپاری است به محتوای آن وب سایت دست یابند ضمن اینکه اتفاقات زیادی ممکن است یک وبسایت را مجبور به تغییر آی پی کند و این وظیفه ی دومین است که کاربران یک وبسایت را بدون اینکه متوجه شوند به آی پی جدید ارجاع دهد.

خدمات دامنه

سرویس ها و خدمات مربوط به دامنه که شرکت های هاستینگ ارائه می دهند شامل سه موضوع اصلی ثبت، تمدید و انتقال دامین می باشد که هر کدام از این خدمات تعریف خاص خود را دارد و در شرایط خاصی امکانپذیر است.

ثبت دامنه

برای ثبت یک دامنه کافیست که خود آن دامنه قبلا توسط شخص دیگری ثبت (رزرو) نشده باشد و امکان ثبت پسوند مورد نظر برای عموم باز باشد و یا شما شرایط ثبت آن پسوند را داشته باشید که در این صورت از طریق هر سایت یا شرکت معتبری که امکان ثبت پسوند مورد نظر شما را دارا بود این کار را انجام دهید. به دلیل حساسیت این موضوع باید حداکثر دقت را داشته باشید تا سفارش ثبت را از طریق یک شرکت معتبر که دامین را به نام خود شما و با ارائه ی خدمات مدیریتی کامل بر روی آن دومین ارائه می کند انجام دهید.

تمدید دامنه

اگر شما قبلا یک دامنه را از طریق یک شرکت یا وب سایت ثبت کرده باشید باید آن شرکت یا وب سایت تا هر زمان که شما تمایل داشته باشید به صورت سالیانه و یا سایر دوره های امکان پذیر (مثلا حداکثر دوره های 5 ساله و 10 ساله) برای شما تمدید کند. معمولا تمدید به صورت پیش فرض به صورت یک ساله انجام می شود که باید در سال بعد شما امکان تمدید آنرا به صورت انحصاری داشته باشید مگر اینکه خودتان تمایل نداشته باشید که در این صورت اگر آن را برای مدت معینی تمدید نکنید برای ثبت توسط عموم آزاد خواهد شد

انتقال دامنه

گاهی اوقات پیش می آید که شما بر اساس تمایل یا اجبار نیاز دارید دامینی که توسط یک شرکت ثبت کرده اید را از طریق شرکتی دیگر تمدید کنید (مثلا از خدمات یا قیمت های آنها ناراضی هستید) در این صورت آن شرکت باید این امکان را برای شما باز کند که این کار معمولا با در اختیار قرار دادن کد انتقال انجام می شود و شما باید در سایت یا شرکت دوم سفارش انتقال دامنه را بدهید که معمولا هزینه ی آن معادل همان هزینه ی یک سال تمدید است..